04 03 2010

abdestin alınışı

 

abdest nasıl alınır - resimli anlatımAbdest alınırken mümkünse kıbleye karşı durulur. Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya"  diye niyet edilir. Eûzübillahimineşşeytanirracîm Bismillahirrahmanirrahîm" denilir. Eller bileklere kadar üç kere yıkanmalıdır. abdest nasıl alınır - resimli anlatımParmak aralarının yıkanmasına dikkat edilmelidir. Yıkanırken bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir.Yüzük varsa oynatılarak altına su geçmesi temin edilir.
abdest nasıl alınır - resimli anlatımSağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınır. Her defasında iyice çalkalanır. Dişler, baş ve şehadet parmağı ile oğuşturulur. Yalnız oruçlu olanlar, boğazlarına kaçmaması için ağızlarına suyu dolu dolu almazlar. abdest nasıl alınır - resimli anlatımSağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir. Oruçlu olanlar buruna suyu çok hızlı çekmezler.
abdest nasıl alınır - resimli anlatımAlında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır. Su yüze çarpılmaz. abdest nasıl alınır - resimli anlatımSağ avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.
abdest nasıl alınır - resimli anlatımSol avuca su alınıp, dirseğe doğru akıtılır, sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.  Önce sağ ve sonrada sol kol yıkanır. abdest nasıl alınır - resimli anlatımSağ el yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak, başın ön tarafına saç bitiminden itibaren konulup, ıslak elle bir kere meshedilir.
abdest nasıl alınır - resimli anlatımEller ıslatılarak, sağ elin serçe parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin serçe parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir. abdest nasıl alınır - resimli anlatımElleri yeniden ıslatmaya gerek yoktur. Baş ve işaret parmakları hariç, diğer üç parmağın dışıyla boyun mesh edilir.  Eller öne doğru çekiliken, çene altına doğru değil, kulak altından yüze doğru getirilir.
abdest nasıl alınır - resimli anlatımÖnce sağ ayak, sonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.  abdest nasıl alınır - resimli anlatımSonra sol ayak, topuk kemikleriyle beraber, sol elle yıkanır. Parmak araları sağdan sola doğru hilallenir.

 

 

147
0
0
Yorum Yaz